Wykrywacze i lokalizatory podziemne – skuteczne działanie dzięki technologii


Prace budowlane, wykopaliska, każda aktywność prowadzona poniżej poziomu gruntu – nieuchronnie związane są one z ryzykiem uszkodzeń. Coraz bardziej zaawansowane lokalizatory oraz wykrywacze – wsparte doskonałym oprogramowaniem – pozwalają ograniczyć problemy do minimum.

Urządzenia do analiz wszystkiego co niewidoczne i skryte pod ziemią nie ograniczają się wyłącznie – jak można sądzić – do okablowania. Używa się ich do sprawdzenia lokalizacji zarówno elementów sieci elektrycznej jak i rur gazowych, przewodów telekomunikacyjnych czy wody. Wykrywacze zapewniają precyzyjną analizę zarówno podczas projektowania jak i już na etapie samej budowy oraz późniejszych odbiorów technicznych.

Jak działają wykrywacze instalacji podziemnych?

Lokalizatory funkcjonują w oparciu o dwa rozwiązania. Są one dostosowane do konkretnych sytuacji podczas prac gruntowych. Szerokie zakresy częstotliwości i tryby pracy – od Power przez Radio i opcji łączącej obydwa – zapewniają swobodne możliwości dostosowania urządzeń do konkretnych potrzeb. Idzie to w parze z wygodą użycia. Wykrywacze tworzone są z lekkich materiałów. Ich ergonomiczna konstrukcja pozwala na użycie również w trudnych, niekomfortowych warunkach.

wykrywacze infrastruktury podziemnej

fot: niezbędny do wykrycia kabli oświetlenia za dnia jest generator. Gdy oświetlenie uliczne nie oświetla ulic nie płynie przez przewody prąd.

Metoda pasywna (Power/ Radio)

Przeznaczona jest ona do lokalizacji kabli. Umożliwia rozpoznanie przewodów elektrycznych pod napięciem. Detektory zapewniają dokładną lokalizację okablowania dzięki temu, iż każda sieć elektromagnetyczna emituje fale o określonej częstotliwości. Co ważne urządzenia działające w oparciu o metodę pasywną wskazują dokładne umiejscowienie kabli

Metoda aktywna (8 kHz/ 33 kHz)

To rozwiązanie sprawdza się w przypadku kabli, które znajdują się pod napięciem oraz nie są włączone do sieci. Urządzenia do wykrywania przyłączy wyposażone są w specjalistyczne generatory sygnału, które poprzez indukcję generują sygnał w kablu oraz innych formach przewodów.

Wykrywacze instalacji podziemnych mogą pracować więc w kilku trybach. Urządzenia GeoMax zapewniają opcje pasywną – Power oraz Radio, dla wykrywania infrastruktury nieobciążonej – jak i tryby 8 i 33kHz do współpracy z generatorem. Wszystkie opcje łączy zaś tryb automatyczny, który łączy cechy wykrywania oparte na trybie Power i radiowym.  Praca z generatorem pozwala na oszacowanie głębokości infrastruktury. 

GeoMax: jakość i funkcjonalność

W wykrywaniu instalacji podziemnych doskonale sprawdza się GeoMax EZiCat i550 – urządzenie opracowane przez słynącą w branży szwedzka Grupę Hexagon. Charakterystyką odpowiada parametrom jakie ma prestiżowa – ale       i droższa – Leica Geosystem.

 Geomax i550 - wykrywacz

Wykrywacz – Geomax i550

Cechą charakterystyczną GeoMax EZiCat i550 jest wygoda użytkowania. Zasilanie poprzez system sześciu baterii pozwala na bezproblemową pracę do 40 godzin; energia pozwala m.in. na podświetlenie ekranu na tyle skutecznie, że operator może równie skutecznie obserwować zmiany na ekranie                   w warunkach porannych jak i wieczornych.

Wysoka jakość GeoMax EZiCat i550 łączy się z funkcjonalnością. Lokalizator opracowano tak, by maksymalnie uprościć proces weryfikacji podziemnych przyłączy. W efekcie, po uruchomieniu przycisku znajdującego się na rękojmi urządzenia dochodzi do włączenia lokalizatora – siła sygnału odbieranego przez GeoMax prezentowana jest na wyświetlaczu a dodatkowo podkreślana sygnałem dźwiękowym emitowanym przez głośnik.

Lokalizatory mogą być używane również na obszarach o ponadprzeciętnym poziomie zakłóceń. Wspomagają je generatory sygnału. Modele opracowane przez GeoMax – m.in. EZiTEX t100 – wyposażone są w nadajnik o dwóch częstotliwościach. Użycie go wraz z lokalizatorem podczas analizy infrastruktury podziemnej pozwala na jej skuteczniejsze wykrycie, odnalezienie nieaktywnych przewodów oraz precyzyjne oszacowanie głębokości.

W efekcie przekłada się do na sprawniejszą pracę i jeszcze większe ograniczenie ryzyka uszkodzeń. Szczególne możliwości gwarantuje model GeoMax EZiTEX t300, jeszcze bardziej zaawansowany technicznie                       w porównaniu do standardu t100. W przeciwieństwie do tego drugiego, t300 wyposażony jest w trzykrotnie mocniejsze nadajniki sygnału (3W). Stąd zalecenia do używania go w warunkach o podwyższonych problemach odczytu i zakłóceń.

GeomaxT3-generator do wykrywacza

Generator – Geomax T300

Rosnące możliwości urządzeń do zbierania danych z pomiarów terenowych idzie w parze z nowymi możliwościami ich oprogramowania. Materiały zdobywane przy wykorzystaniu lokalizatorów mogą być w łatwy sposób – poprzez technologię Bluetooth – przesyłane na potrzeby raportów                         i drobiazgowych analiz. Nowoczesne i zaawansowane urządzenia pozwalają m.in. na określenie i archiwizację takich danych jak:

  • pozycja GPS
  • czas wykonywanej lokalizacji
  • okres użycia wykrywacza
  • kontrolę jakości urządzenia

Producenci, zwracając uwagę na czynnik ludzki i technikę użytkową osób odpowiedzialnych za pomiary, lokalizację i poprawne użycie wykrywacza chętnie wprowadzają również tryby identyfikacyjne. One pozwalają określić np. poziom pracy konkretnych użytkowników. Takie rozwiązania wprowadzono w produktach GeoMax.

Różnica pomiędzy prostymi lokalizatorami o uproszczonym systemie działania – i przeznaczonymi tylko do instalacji pod napięciem – a bardziej zaawansowanymi modelami jest spora. Te drugie doskonale sprawdzają się   w lokalizacji kabli aktywnych oraz nieczynnych. One okazują się być nieocenione nie tylko w projektowaniu i budownictwie, ale również ewentualnej diagnostyce – niektóre modele, dzięki filtrom separującym, mogą być używane do wykrywania przerw w przewodach, zwarć czy nieprawidłowego stanu połączeń poszczególnych elementów.