Serwis niwelatorów – jak często konserwować sprzęt, by działał bez uwag?

Serwis niwelatorów to nie tylko ogólna konserwacja sprzętu, ale również drobiazgowa analiza jego prawidłowego działania pod kątem mechaniki i generowania pomiarów. Powszechnym błędem jest zbyt rzadkie – lub co gorsze: w ogóle rezygnacja – serwisowanie urządzeń do niwelacji. Jak powinien wyglądać prawidłowy harmonogram prac konserwacyjnych? 

Prawidłowe działanie niwelatora przekłada się na precyzję efektów działania – nie ma więc tu miejsca na ignorowanie zaleceń producenta czy regularne przekładanie serwisu na nieokreśloną datę w przyszłości.

Konserwacja urządzeń do niwelacji powinna zostać poprzedzona wręcz stworzeniem harmonogramu, który przypominałby o czasowych datach jego przeglądów czy napraw. W ten sposób niwelatory zachowają swoją żywotność, a ich działanie będzie dłuższe – i nie zostanie obarczone ryzykiem nieprawidłowych analiz. 

Kiedy należy zrobić serwis niwelatora?

Odpowiedź okazuje się prosta, choć często – ignorowana. A to, z perspektywy producentów, duży błąd. Serwisowanie niwelatorów powinno odbywać się przynajmniej raz w roku. Należy bowiem pamiętać, że prace obejmują nie tylko same ewentualne naprawy – kluczowa jest tu diagnostyka i swoista profilaktyka.

Zgodnie z założeniem, że lepiej zapobiegać pożarowi niż go gasić, serwis niwelatora powinien z wyprzedzeniem ograniczyć ryzyko problemów. Regularne sprawdzenie jego działania (przynajmniej raz w roku)- w tym prawidłowości generowania danych – przekłada się na pewność precyzyjnych pomiarów. 

W dużych firmach powszechne jest stosowanie procedury polegającej na tym, że sprzęt oddawany jest do serwisu po zejściu z roboty.

Jak uszkodzenie niwelatora wpływa na błędy

Dlaczego regularne serwisowanie niwelatora i testowanie jego działania jest tak istotne? Szczególnie ważne okazuje się w sytuacji, gdy dochodzi do upadku sprzętu. Prace budowlane wykonywane w specyficznych warunkach to zawsze ryzyko nawet niewielkich szkód, które prowadzą jednak do sporych błędów. Tak było w przypadku urządzenia do niwelacji, które do Infopomiar trafiło od klienta zajmującego się układaniem sieci kanalizacji.

Niwelator został poddany serwisowaniu już po tym, gdy ona powstała. Wcześniej doszło jednak do upadku sprzętu – niewielkiego, jednak wpływającego na prawidłowość pomiarów. Efektem było nie tylko odkrycie, że niwelator nie działał prawidłowo. Kanalizacja powstała w oparciu o jego działanie również była niezgodna z założeniami – niwelator błędnie odczytywał dane co przełożyło się na jakość realizacji. To pokazuje, jak istotny jest profilaktyczny serwis urządzeń do niwelacji. 

Sprawdzenie niwelatora krok po kroku

Można oczywiście dokonać szybkiego testu prawidłowego działania niwelatora – to rozwiązanie, które pozwoli szybko ocenić jego stan. Należy jednak zwrócić uwagę, że samo przetestowanie nie jest równoznaczne z ignorowaniem serwisowania. Konserwacja sprzętu i jego analiza przez wyspecjalizowany punkt serwisowy daje większe możliwości wykrycia mankamentów. 

Jak samodzielnie sprawdzić niwelator? To działanie relatywnie proste. Wystarczy bowiem – stojąć na środku – dokonać odczytu na jeden punkt, by później powtórzyć to w przypadku drugiego. Kolejny krok to obniżenie niwelatora na statywie i powtórzenie czynności (mierzymy te same punkty). Przestawiając urządzenie blisko danego punktu i wycelowaniem nim w te same – mierzone wcześniej – poprzedza kolejne obniżenie niwelatora i ponowną procedurę wycelowania. Ostatni etap to ocena różnic wyników. Rezultaty wygenerowane po testowaniu niwelatora nie powinny być większe niż 2-4 mm. 

Wszystkie prace serwisowe związane z urządzeniami do niwelacji zapewnia Infopomiar. Dokonujemy serwisu niwelatorów optycznych, niwelatorów laserowych. Serwis laserów bosch nie jest nam obcy!

Serwisu możesz dokonać:

Serwis niwelatorów Gdynia

Serwis niwelatorów Poznań

Serwis niwelatorów Radom

Serwis niwelatorów Warszawa

Wyślij niwelator a my się nim zajmiemy – uzupełnij formularz.