Pirometry mogą coraz więcej. Jakie są kluczowe parametry?


Pomiar temperatury coraz częściej wykorzystywany jest nie do samej analizy danych, ale szybkiej lokalizacji problemu. Wyciek, pęknięcie osłony, uszkodzenia mechaniczne podzespołów czy czujników, nieprecyzyjne zawory – potencjalne kłopoty zweryfikować można dzięki pirometrowi. 

Działając na podstawie analizy promieniowania cieplnego, które emitowane jest przez dany obiekt, pirometry używane są w wyjątkowo szerokim zakresie branż. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, ich zastosowanie nie ogranicza się wyłącznie do typowych prac, w których nie ma możliwości zbliżenia się do źródła ciepła. Innymi słowy: pirometr to nie tylko atrybut straży pożarnej. 

Gdzie wykorzystywane są pirometry?

Okazują się one niezbędne w branży spożywczej, w której niezbędne jest monitorowanie – precyzyjne i bez cienia wątpliwości co do wyniku – temperatury żywności czy pomieszczeń. Pirometry sprawdzą się w analizach przemysłowych – motoryzacyjnej czy maszynowej. Szybko rosnący sektor urządzeń klimatyzacyjnych poprzez te urządzenia może analizować stan systemów grzewczych i ochładzających. Pirometry mają także zastosowanie w budownictwie; na podstawie różnic temperatur pomogą zlokalizować zawilgocone mury – a więc potencjalny wyciek. 

Właśnie ze względu na coraz szersze zastosowanie, zmienia się rynek pirometrów. Ich producenci starają się zapewnić coraz większy zakres mierzonych temperatur przy jednocześnie większej rozdzielczości optycznej i wskazania. Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając dobry pirometr?

Kluczowy zakres temperatur

To parametr zdecydowanie najważniejszy. Dostępne na rynku pirometry zapewniają pomiar od -50 stopni Celsjusza. Różnią się górną granicą. Tu różnice są spore: od 250 po sporo ponad 500 stopni Celsjusza. W większości przypadków do dokładnych pomiarów w pełni wystarcza podstawowy wariant; niemniej jednak – przy bardziej zaawansowanym zastosowaniu warto rozważyć zakup modelu wyższej klasy. 

Termometr na podczerwień FLIR TG165

Rozdzielczość wskazania

Pomiar temperatury to dopiero podstawa do jego prezentacji; ważnym aspektem pirometrów są opcje wyświetlacza. Warto zwrócić uwagę nie tylko na dokładność pokazania wyników, ale np. liczbę pól cyfrowych pokazywanych na ekranie. Dobre pirometry wskażą nie tylko aktualny wynik pomiarowy, ale i rezultat matematycznych wyliczeń dotyczących średniej czy innych funkcji. 

Niemniej istotne jest podświetlenie. Pirometry bywają wykorzystywane w miejscach, w których trudno o naturalne oświetlenie zewnętrzne. W takiej sytuacji automatyczne rozświetlenie ekranu – wraz z wyłączeniem oszczędzającym baterię – bywa na wagę złota. 

Dokładność wyniku

Wybierając pirometr należy analizować ofertę pod kątem pomiarów seryjnych. Te pozwalają na obserwację trendów wyników – wykażą jak zmienia się rezultat w określonym czasookresie. I tu nadzwyczaj istotna będzie szczegółowość pomiarów. Tanie pirometry umożliwią wskazanie temperatury z rozdzielczością do 1 stopnia; bardziej zaawansowane już w pułapie 0,1. Im bardziej dokładny będzie pirometr w ponadprzeciętnych temperaturach – np. na poziomie kilkuset stopni – tym łatwiej obserwować zmiany cykliczne. 

Rozdzielczość optyczna

Warto również ocenić pirometry pod kątem rozdzielczości optycznej, jednego z kluczowych parametrów dla dokładności pomiarów. Pozwala ona na wyliczenie, jaki jest najmniejszy z możliwych rozmiar danego obiektu biorąc pod uwagę określoną odległość. Pod tym względem pirometry mogą już znacząco się różnić. 

Warto w kontekście pirometrów przeanalizować również możliwości termometrów na podczerwień. Np. model TG 165 FLIR stanowi ciekawe połączenie pomiędzy klasycznymi pirometrami a kamerami termowizyjnymi. Sprzyja temu wyposażenie to w mikrokamerę; moduł zapewnia jednoczesne pomiary temperatury jak i weryfikację danego elementu, a następnie wygenerowanie całości informacji bezpośrednio na wskazane urządzenie.