Niwelator obrotowy od Nivel – przeskok jakościowy czy standard?


Wprowadzona w połowie roku na rynek nowa linia niwelatora obrotowego od Nivel to spore zestawienie udogodnień, które trudno zignorować. Polska marka w ciekawy sposób wpisuje się w potrzeby użytkowników oczekujących m.in. coraz lepszej stabilizacji sprzętu. 

Nivel System to znany producent sprzętu budowlanego, a jego modele – m.in. niwelator optyczny N24x czy model 32x dostępne w sklepie Infopomiar – to popularne rozwiązania odpowiadające potrzebom większości odbiorców. Jak w te założenia wpisuje się NL400 – nowa wersja niwelatora obrotowego wprowadzana teraz przez Nivel System?

Nivel System NL 400

Szybsza prędkość wirowania

800 obrotów na minutę sprawia, że nowy niwelator obrotowy od Nivel uznawany jest za znacznie bardziej stabilny niż dotychczasowe urządzenia tego producenta. Utrzymywanie pozycji to korzystne rozwiązanie przede wszystkim w sytuacji, gdy niezbędna jest praca przy niestandardowej odległości. Stabilizację wzmaga również bardziej precyzyjny system odpowiadający za poziomowanie pomiarów. 

Ciekawym zabiegiem jest wprowadzenie przez Nivel System opcji WIND. Na czym polega ta innowacyjność zastosowana w niwelatorach obrotowych? System odczytuje niejako warunki, w jakich jest wykorzystywany. Jeśli więc proces poziomowania odbywać będzie się w specyficznym miejscu – np. narażonym na drgania podłoża – maszyna nie odczyta tego, jako potencjalnego źródła błędu. Dostosuje się do niekorzystnych warunków – zarówno drgania jak i np. podmuchów wiatru – by zapewnić ciągłość wiązki. Dla operatora to realna korzyść: niwelator obrotowy staje się w ten sposób bardziej niezależny od otoczenia. Wpływa to na szybkość i precyzję wykonywanych pomiarów. 

Dwie barwy wiązki niwelatora

Na komfort odczytu wpływa jakość emitowanej wiązki laserowej. W przypadku niwelatora NL400 to zarówno barwa zielona jak i czerwona. W ten sposób laser można zoptymalizować pod kątem danego pomieszczenia. Producent zwraca uwagę na to, że wiązka zielona jest znacznie lepiej wyeksponowana w przestrzeni jasnej. Z kolei czerwony bywa w takich warunkach niedoświetlony na oczekiwanym poziomie. Nowy niwelator od Nivel System dostosowany został więc do pracy w każdych warunkach – od wnętrz po działanie na budowie czy otwartym terenie. 

Dokładność na poziomie milimetrów

Nivel System zadbał również o precyzję pracy. Niwelator obrotowy NL to dwa elektroniczne kompensatory, które umożliwiają pracę w układzie poziomym i pionowym. Sam proces poziomowania i przygotowania do działania odbywa się automatycznie. Urządzenie dostosowuje się do danych warunków. W ten sposób – jak podkreśla Nivel System – głowica sama generuje punkt laserowy po wprowadzeniu jej w ruch. Tak, na skutek wirowania można uzyskać dokładną płaszczyznę laserową służącą następnie do niwelacji. Warto tu zwrócić uwagę na zasięg generowanego lasera. Według danych producenta to teren o średnicy 500 m. Tak duży zasięg idzie tu w parze z precyzją. Niwelacja odbywa się z – dosłownie – milimetrową drobiazgowością na poziomie 1 mm na 10 m. Co ważne, sam proces pomiarów jest prosty i intuicyjny – sprzyja temu nadzwyczaj przyjazny panel sterowania.