Laser krzyżowy czerwony czy zielony?


czerwony czy zielony

Kolor lasera krzyżowego – barwa ma znaczenie

Lasery krzyżowe to zawsze udogodnienie – a jednocześnie precyzja – przy wyznaczaniu poziomów, pionów jak i wyznaczania kątów oraz przenoszenia punktów. Jednak wiązka wiązce nierówna – zielona zawsze będzie widoczna lepiej niż czerwona, co nie oznacza jednak, że jest lepszym rozwiązaniem.

Mitem jest bowiem stwierdzenie, że laser – w tym przypadku krzyżowy – działa zawsze tak samo, niezależnie od barwy.

Zielona wiązka w porównaniu do swojego czerwonego odpowiednika okazuje się – jak pokazują badania – nawet pięciokrotnie bardziej widoczna dla ludzkiego oka.

Komfort pracy a laser krzyżowy

Szczególnie w przypadku zamkniętych przestrzeni, pomiar wykonywany przy wykorzystaniu zielonego lasera będzie widziany ze zdecydowanie większej odległości; gdy czerwień straci swoją moc po np. 10 metrach, zieleń może przenieść wyraźny sygnał nawet do ok. 40-45 m. Wiązka – co prawda – może być nieco rozproszona, ale nadal dobrze widoczna dla oka. W przypadku lasera krzyżowego o czerwonym promieniu – taki wariant jest nieosiągalny. Choć duże znaczenie w odbiorze wizualnym mają oczywiście kwestie techniczne – konkretne parametry lasera, jego ogólnie pojęta funkcjonalność – to zasada czerwieni i zieleni pozostaje niepodważalna.

lasery zielone

fot: lasery zielone w ofercie infopomiar.pl

Różnica w postrzeganiu wiązki

Układ optyczny lasera krzyżowego o zielonym promieniu jest skonstruowany nieco inaczej niż o czerwonym – wykorzystywane są w nim dodatkowe formaty kryształów, co sprawia, że wyświetla się wyraźniej.

Lepsza widoczność i jakość przekłada się jednak na wyższe koszty: zarówno wykonania sprzętu jak i jego energochłonności podczas pracy. Zielony laser krzyżowy – w porównaniu do czerwonego – to nieporównywalnie wyższa precyzja, ale też zdecydowanie częstsze ładowanie wymiennych akumulatorów oraz ich ewentualna wymiana. Gorzej znosi również niskie temperatury; pod tym względem czerwony promień stosowany w laserze czy niwelatorze jest trwalszy i odporniejszy za zakłócenia. Różnice bardzo wyraźnie widać na przykładzie niwelatorów laserowych: czerwone zapewniają swobodną pracę w zakresie -20 do 50 st. Celsjusza. Możliwości zielonych są skromniejsze: od 0 do 40 st. Celsjusza.

Czerwony laser krzyżowy - infopomiar.pl

Fot: Czerwony laser krzyżowy – infopomiar.pl

Laser krzyżowy – jako jedno z najważniejszych urządzeń w pracy budowlanej – musi być przede wszystkim funkcjonalny: prosty w obsłudze, niezawodny oraz precyzyjny. Choć zakres pracy lasera czy niwelatora z zielonym promieniem będzie większy, ograniczać może go temperatura. Ogromne znaczenie mają spore różnice cenowe pomiędzy obydwoma wariantami. Stąd rosnąca popularność laserów krzyżowych o czerwonym promieniu, który jest tańszy, a pod względem funkcjonalności nieznacznie różni się od zielonego odpowiednika – pomiary na bardzo długich odległościach, które są cechą charakterystyczną dla tych drugich, są bowiem rzadkością.

Z drugiej jednak strony należy pamiętać o specyfice barw lasera w przypadku konkretnego wykorzystania. Tak jest np. podczas pracy bez detektora z laserem w pomieszczeniu o ponadprzeciętnym naświetleniu. W lokalizacjach i warunkach o dużym, naturalnym świetle – np. podczas montażu okien w budynku – praca wykonywana przy użyciu zielonego lasera okazuje się znacznie łatwiejsza.

powrót na infopomiar.pl