Jak pracować dalmierzem, by nie popełnić błędów?


Dalmierz należy do najczęściej wykorzystywanych urządzeń w geodezji i budownictwie. Doświadczeni specjaliści wiedzą, jak go prawidłowo używać niezależnie od typu i zaawansowania technologicznego. Ci, którzy rutyniarzami nie są miewają z tym problemy.

Podczas jednoosobowego wyznaczania odległości poprzez dalmierz nie ma przestrzeni na błędy. Pomiary muszą być szybkie, a jednocześnie precyzyjne. Dalmierze obliczają podany dystans np. pomiaru czasu niezbędnego do tego, by impuls elektromagnetyczny – w przypadku dalmierzy tego typu – lub dźwiękowy przebył wytyczoną drogę. Łatwość obsługi sprawia, że najlepiej w codziennej pracy sprawdzają się dalmierze laserowe – wśród najbardziej docenianych są produkty Leica które często potocznie nazywane są disto.

Jak działają dalmierze w zależności od typu?

Produkty ultradźwiękowe zapewniają pomiar odległości po wysłaniu wiązki ku danemu obiektowi. Dźwięk o określonej częstotliwości, po dotarciu do wytyczonego miejsca, powraca do urządzenia w formie echa. Czas między tymi zdarzeniami umożliwia obliczenie odległości. Rezultaty prezentowane są na wyświetlaczu.

Inaczej wygląda działanie dalmierzy laserowych. Te wykorzystują do całego procesu promień, a następnie analizują czas niezbędny do tego, by po odbiciu – na wzór ultradźwięku – powrócił do urządzenia nadającego sygnał. Choć schemat działania w obu przypadkach jest podobny, dalmierze laserowe – ze względu na technologię wykonania – zapewniają większą dokładność. Warunkiem jest jednak brak czynników, które mogłyby zakłócić pracę – np. opadów.

dalmierz laserowy jaki wybrać
Zobacz dalmierze laserowe marki Leica
https://infopomiar.pl/sklep/k292,pomiar-odleglosci-dalmierze-laserowe,,4,leica.html

Prawidłowe używanie dalmierza laserowego

Producenci urządzeń pomiarowych konsekwentnie prześcigają się w kolejnych pomysłach jak ułatwić korzystanie z dalmierza. Teraz, aby dokonać pomiaru wystarczy kilka przycisków. Dalmierz zwykle uruchamiany jest w trybie jednego pomiaru – choć może być inna opcja. Przy użyciu jednego z przycisków należy wybrać tzw. punkt odniesienia. Na jego podstawie automat wytyczny odległość. Nowoczesne dalmierze wyposażane są w szereg udogodnień, które wpływają na swobodę operowania urządzeniem. To m.in. podświetlenia – automatyczne i sterowalne – oraz przeliczniki odległości w zależności od zastosowanej jednostki numerycznej. Wybierając dobry dalmierz warto również postawić na produkty, które wyposażone są we własne systemy wyłączania, co sprzyja oszczędności energii podczas pomiarów.

Uwaga na konserwację

Powszechnym błędem osób stosujących dalmierze jest ich swobodne traktowane i niewielka dbałość po wykonaniu badań. Uszkodzenia lub zabrudzenia, a także brak konserwacji powoduje, że urządzenia mogą stracić swoje właściwości. Dalmierz, po zakończeniu pomiarów, powinien zostać oczyszczony miękkim materiałem. Po osuszeniu dalmierz musi trafić do odpowiedniego pokrowca tak, by emiter wiązki laserowej nie został uszkodzony. Popełnianym błędem bywa również zbyt szybkie używanie dalmierza po zmianie temperatury otoczenia. Nagły przeskok z chłodu do ciepłego pomieszczenia może wpłynąć na prawidłowość uzyskiwanych wyników.

Jako Infopomiar polecamy Ci następujące dalmierze laserowe:

Leica Disto X310 – dalmierz laserowy który charakteryzuje się pomiarem zredukowanym normą IP65 (jako jeden z nielicznych) oraz średnia dokładność pomiaru: ± 1 mm, zasięg: do 120 m

Szczegóły: https://infopomiar.pl/sklep/p2485,dalmierz-laserowy-leica-disto-x310.html

Leica disto

Kolejny proponowany dalmierz przez Nas to Leica Disto D510 – dalmierz, który wyposażony jest w kamerę. Kamera w dalmierz laserowym ułatwia nam pracę na zewnątrz gdyż łatwiej jest wycelować w punkt który chcemy pomierzyć odległość. Typowa tolerancja pomiaru: ±1,0 mm Typowy zasięg: 200 m. Szczegóły: https://infopomiar.pl/sklep/p1821,dalmierz-laserowy-leica-disto-d510.html

Leica disto d510