Jak kupić laser krzyżowy, by nie popełnić błędu?

Laser krzyżowy to jeden z popularniejszych elementów pomiarowych w budownictwie. Rozważając zakup warto zwrócić uwagę nie tylko na podstawową specyfikację, ale i detale, które mogą mieć duże znaczenie dla prawidłowego działania według oczekiwań. 

Popularność laserów krzyżowych to w dużej mierze efekt swobody w ich wykorzystywaniu – są proste w obsłudze, w dużej mierze intuicyjne, a przy tym nadzwyczaj precyzyjne. Należy jednak pamiętać np. o specyfice samego lasera. Wiązka tworzona przez urządzenie nie jest równie ekspansywna i widoczna w różnych wariantach oświetlenia. O ile w przyciemnionym pomieszczeniu laser krzyżowy da wyraźny i niebudzący wątpliwości pomiar, inaczej będzie w miejscach o ponadprzeciętnym nasłonecznieniu. Można sobie z tym poradzić – np. zaciemniając nieco wnętrze – ale warto pamiętać, że w warunkach zewnętrznych przeciętny laser krzyżowy staje się praktycznie bezużyteczny. Wiązka laserowa nie działa tak, jak często oczekują tego niedoświadczeni operatorzy. Nie oznacza to oczywiście, że urządzenie krzyżowe nadaje się wyłącznie do wewnętrznych pomiarów. Nowoczesne technologie i zastosowanie odpowiednich odbiorników poszerza możliwości laserów – warto jednak sprawdzić to przed zakupem.

Bosch PLL 360 – laser krzyżowy, który rzuca wiązkę lasera w poziomie dookoła instrumentu.

Czy pomieszczenie nie jest zbyt duże?

Inną kwestią kluczową dla prawidłowego wykorzystania lasera krzyżowego jest sam metraż wnętrza, w którym będzie używany. Jeśli odległość pomiędzy instrumentem, a miejscem, na który pada wiązka jest zbyt duża, wskaźnik może być zachwiany lub niewidoczny. W takiej sytuacji potrzebne jest skorzystanie z odbiornika, który wspomoże laser krzyżowy. 

Potencjał w tym zakresie to kolejna kwestia, którą warto przeanalizować przed zakupem sprzętu. Np. laser krzyżowy Bosch PLL360 ma zasięg ok. 20 m. Wystarczy spojrzeć jednak na lepszy model, droższy o prawie sto procent Nivel System CL3D, by zauważyć różnicę. Ten wielozadaniowy laser krzyżowy operuje teoretycznie również na poziomie 20 m, ale czujnik wystarczy, by zasięg jego działania poszerzyć aż do 60 m. Oszacowanie tego, gdzie będzie wykorzystywane urządzenie pozwala więc dobrać jego specyfikację do określonych potrzeb. 

Nivel System – laser płaszczyznowy z czerwoną wiązką.

Kluczowa kwestia linii

Dwuliniowy czy wieloliniowy – w zależności od tego, jaki laser krzyżowy wybierzesz, tym szerszy będzie zakres realizowanych zadań. Proste urządzenia generują dwie linie, które krzyżują się pod kątem prostym. Pozwala to na standardowe prace, ale kąt wyświetlania jest niewielki. Bardziej zaawansowane produkty rozszerzają go do 180 stopni, co pozwala na większą swobodę. Trudno ją jednak porównywać do potencjału, jaki zapewniają lasery wieloliniowe One, tworząc zestawienie kilku – nawet do ośmiu – linii najlepiej sprawdzą się przy bardziej zaawansowanych projektach niezależnie od wybranej płaszczyzny. 

Odrębną kwestią są tu perfekcyjne wieloliniowe lasery płaszczyznowe. Tryb pracy w układzie 360 stopni sprawia, że tworzy linie bez ograniczeń i ewentualnych załamań – w ten sposób można osiągnąć optymalną dokładność pracy budowlanej. W te założenia wpisuje się np. geoFENNEL – jego Geo 6 X. Tworząc sześć laserowych krzyży o doskonałej widoczności charakteryzuje się imponującą dokładnością (2 mm na 10 m). Zakres roboczy pracy to już poziom nieosiągalny dla słabszych urządzeń – 80 mw w wersji podstawowej oraz aż 140 przy użyciu odbiornika. Cena – ok. 2,4 tys. zł brutto – to również inna półka niż typowe lasery krzyżowe, ale jest dowodem na to, że za wyższą jakość płaci się relatywnie więcej.